همه چیز درباره عمل ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی-دکتر هاشم آقائی

ابدومینوپلاستی چیست؟

عمل ابدومینوپلاستی یک نوع از جراحی پلاستیک است که ازطریق آن، چربی ها و پوست اضافه‌ای که فاقد خاصیت الاستیسیته و کشسانی است را جدا کرده و شکم فرد کشیده و سفت میگردد. این عمل جراحی برای بانوان باردار یا افراد دارای اضافه وزن که بعد از دست دادن وزن زیاد، پوستشان شل و وارفته شده و افتادگی پیدا میکند را جداکرده به آن یک حالت سفت و کشیده و خوشفرم می دهد.

درنتیجه نهایی عمل ابدومینوپلاستی فرد چربی های اضافه اش برداشته شده، فاصله عضلات ناحیه شکمی، اصلاح شده و قسمت شل شده پوست برش داده شده و برداشته می شود که بعد از مدتی پوشیدن گن مخصوص پوست، فرد یک پوست صاف و یکدست خواهد داشت. ما در گروه جراحی اسلیو آقای دکتر هاشم آقایی سعی داریم که همه آنچه که مربوط به عمل ابدومینوپلاستی است را خدمت شما عزیزان عرضه نماییم پس لطفا تا انتهای این مقاله با ما همراهی نمایید.

ابدومینوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

عمل ابدومینوپلاستی یک روش خاص برای از بین بردن چر بی ها و کاهش وزن نیست و صرفا یک نوع عمل اصلاحی و مکمل می باشد و افرادی کاندیدای این نوع عمل هستند که شرایط ویژه ای داشته باشند که در ادامه به این ویژگیها میپردازیم.

افراد پس از کاهش وزن سریع و دارای چربی شکمی

بهترین افراد برای عمل ابدومینوپلاستی افرادی هستند که یک کاهش وزن عمده و سریع را تجربه کرده اند و وزن مناسبی دارند و هدف آنها از عمل ابدومینوپلاستی صرفا از بین بردن بخشی از چربی های ناحیه شکمی است که از طریق کاهش وزن از بین نرفته و میخواهند این چربی ها را خارج کرده و پوستشان را صاف و مسطح کنند.

افراد سالم از نظر جسمی و روانی

افرادی که به لحاظ روحی و جسمی از سلامت برخوردار هستند و در صورت داشتن مشکل جسمی یا روانی بایستی از پزشک معتمد خود برای انجام این عمل تاییدیه دریافت کنند.

افرادی غیر الکلی و غیر سیگاری

مصرف الکل و سیگار به دلیل مضرات بسیار بالائی که دارند سلامتی افراد را به خطر می اندازند و همچنین مصرف الکل سبب تجمع چربی های اضافی در ناحیه شکم و پهلو میگردد.

افراد دارای رژیم مناسب غذایی

یکی از موارد مهم بعد از عمل ابدومینوپلاستی اتخاذ یک رژیم غذایی مناسب است و افرادی که ازین مورد مهم غفلت دارند کاندید مناسبی برای این عمل نیستند زیرا پس از جراحی مجددا دچار اضافه وزن و چاقی می شوند.

افراد سالم بین 20 تا 60 سال

افراد زیر 20 سال و بالای 60 سال کاندیدای مناسبی برای این عمل نیستند، مگر با رضایت پزشک و گرفتن تایید یه پزشک معتمد و ارائه به جراح همچنین افرادی که به دلیل بالا رفتن سن دچار افتادگی شکم و بازو و غیره شده اند نیز مناسب این عمل می باشند.

ابدومینوپلاستی برای چه کسانی مناسب نیست؟

عمل ابدومینوپلاستی برای افراد ذیل مناسب نیست :

 1. خانمهایی که قصد بارداری دارند به دلیل جدا شدن ماهیچه های عمودی شکمی در حین بارداری بهتر است که عمل خود را تا آخرین بارداری به تاخیر بیاندازند.
 2. به دلیل ایجاد برش در موضع ممکن است که بر روی پوست ایجاد اسکار و گوشت اضافه نماید بنابراین قبل از عمل در این رابطه یاید با پزشک خود مشورت نماید.

انواع عمل ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی کلاسیک ( تامی تاک )

عمل ابدومینوپلاستی به شیوه کلاسیک در چند مرحله انجام می پذیرد که در مرحله اول متخصص بیهوشی با تزریق وریدی، و داروی بیهوشی، بیمار را به صورت عمومی بیهوش میکند.

سپس در قسمت بین خط موی شرمگاهی و ناف، یک برش افقی ممتد انجام می شودکه البته میزان این برش ارتباط مستقیم با پوست اضافی ایجاد شده دارد. پس از بلند کردن پوست شکم، عضلات ضعیف شده زیرین ترمیم می شود و شاید در این مرحله برای جدا کردن پوست اضافی یک برش درنزدیک ناف نیز نیاز باشد.

سپس در مرحله بعد پوست اضافی به سمت پایین کشیده شده و از پایین جدا می شود و یک فضای جدید برای ناف بر روی پوست ایجاد می شود و ناف در قسمت جدید خود بخیه می گردد. در مرحله نهایی بوسیله بخیه و چسب های پوستی مخصوص قسمتهای بریده شده بسته می شود.

ابدومینوپلاستی ران

ابدومینوپلاستی ران یکی از انواع جراحی های ابدومینوپلاستی می باشد که برای از بین بردن چربی و افتادگی پوست، سفت شدن قسمتهای افتاده و شل شده بافت ران و ایجاد تناسب با سایر بخشهای بدن و همچنین ایجاد ظاهر مناسب در این بخش از بدن انجام می پذیرد.

ابدومینوپلاستی بازو

به علت افزایش سن و کم و زیاد شدن چند باره وزن بدن و ابتلا به برخی بیماریها، موجب شلی و افتادگی عضلات و پوست بازو می گردد که با عمل ابدومینوپلاستی بازو موجب ظاهر زیباتر و متناسب تر می گردد.

بزرگ بودن زیاد بازوها پس از افزایش وزن و شلی و آویزان شدن پوست بازو، پس از کاهش وزن، موجب عدم رضایت فرد از ظاهر خود می گردد، علی الخصوص در مواقعی که تمرینات ورزشی نیز برای ایجاد فرم زیبا و رفع افتادگی و غیره تاثیر خاصی نداشته و فرد به این عمل خاص روی می آورد.

ابدومینوپلاستی بازو-دکتر هاشم آقائی

ابدومینوپلاستی با لیزر

ابدومینوپلاستی به روش لیزر درمانی یک روش کمتر تهاجمی و بدون عارضه هایی است که به روش کلاسیک انجام می شود و بدون اینکه آسیبی به بافت های اطراف وارد شود، چربی های اضافه از بین رفته و بوسیله گرمای تولید شده از طریق لیزر، تولید کلاژن در زیر پوست تحریک می شود که این کلاژنها سبب سفتی و ظاهری خوش فرم تر بر روی پوست می گردد.

ابدومینوپلاستی بدون بیهوشی

برخی از بیماران به دلیل ترس از بیهوشی و استرس ناشی از آن، اقدام به انجام عمل جراحی های لاغری نمی کنند و درخواست انجام جراحی بدون بیهوشی و با استفاده از بیهوشی موضعی را دارند.

باید این واقعیت را قبول کرد که انجام عمل ابدومینوپلاستی همچون بسیاری از عملهای مشابه بوسیله بیهوشی عمومی برای اطمینان از راحتی بیمار و بهینه‌سازی نتایج جراحی پلاستیک حائز اهمیت بوده و بهتر است که به این روش انجام پذیرد ولی ذکر این نکته که اکثر روش‌ های جراحی را می‌توان با بی‌حسی موضعی انجام داد نیز واقعیت داشته و امکانپذیر است.

ابدومینوپلاستی معکوس

ابدومینوپلاستی معکوس یک عمل جراحی پلاستیک است که برخلاف تامی تاک یا ابدومینوپلاستی کلاسیک که بر روی قسمت تحتانی شکم و زیر ناف تمرکز دارد بر روی قسمت فوقانی شکم متمرکز است. این نوع خاص از جراحی، پوست شل و اضافه را از ناحیه بالای ناف، برش داده و جدا میکند و کاملا برعکس روش تامی تاک کلاسیک عمل میکند.

ابدومینوپلاستی مدرن

روش جدید در عمل ابدومینوپلاستی با توجه به پیشرفت‌های پزشکی، یک عمل کم تر تهاجمی برای اصلاح افتادگی، یا «موج» زیر ناف می باشد که اصطلاحا به آن مینی تامی تاک گفته می شود. این عمل جدید معمولا توسط زنانی انجام می شود که پس از زایمان می خواهند خود را به شرایط قبل از عمل برگردانند و نمیخواهند عمل سنگینی مثل تامی تاک را تجربه کنند و مصائب و مشکلات بعد از آن را تحمل کنند.

مزایای ابدومینوپلاستی

 1. ازبین بردن چربی های اضافی و صاف کردن شکم
 2. تقویت عضلات شکمی و سفت کردن آن
 3. رفع مشکلات کمر درد ناشی از ضعف عضلات شکمی

معایب ابدومینوپلاستی

 1. ابدومینوپلاستی یک عمل سنگین ( در صورت رعایت رژیم غذایی و بارداری بعد از آن) با نتایج بسیار ماندگار است.
 2. به دلیل برش ایجاد شده در زیر شکم، جای بخیه برای همیشه روی بدن باقی خواهد بود.
 3. به دلیل اینکه عمل زیبایی محسوب می شود بیمه هزینه های آن را معمولا متقبل نمیشود.
 4. افزایش وزن و بارداری بعد از عمل، نتایج را تحت تاثیر خود قرار می دهند.

خطرات ابدومینوپلاستی

عمل ابدومینوپلاستی به فراخور مزایای بیشماری که دارد در صورت عدم رعایت موارد بهداشتی و دستورالعملها ممکن است خطرات نادری را داشته باشد که با رعایت توصیه های پزشکی قابل حل و پیشگیری خواهد بود.

 1. ایجاد عفونت و خونریزی پس ازعمل
 2. ایجاد اسکار برروی زخم
 3. چسبندگی روده
 4. تجمع مایعات در زیر پوست
 5. آمبولی ریه
 6. به علت تغییر موقعیت بافت های شکمی می تواند بر اعصاب ناحیه شکم و به ندرت در قسمت بالای ران اثر گذار باشد و باعث بی حسی کم یا زیاد در این نواحی گردد.

ابدومینوپلاستی و بارداری

جراحی ابدومینوپلاستی و بارداری دو مقوله متاثر از یکدیگر هستند و اکثر زنانی که متقاضی این عمل هستند و در عین حال دوست دارند بعد از عمل، بارداری مجددی را تجربه کنند دچار تناقض و دودلی بین انجام دادن و ندادن هستند.

به طور کلی اگر پس از جراحی ابدومینوپلاستی میخواهید باردار شوید، باید این نکته را مد نظر قرار دهید که بعد از بارداری به احتمال زیاد نیاز به یک جراحی مجدد ابدومینوپلاستی یا مینی ابدومبنوپلاستی خواهید داشت.

ابدومینوپلاستی و سزارین

ابدومینوپلاستی و سزارین دو نوع عمل جراحی است که در ناحیه شکمی انجام می گردد. به همین دلیل کسانی که عمل سزارین انجام می دهند یکی از دغدغه های اصلی افراد این است که آیا بعد از سزارین میتوانند برای عمل ابدومینوپلاستی اقدام کنند.

انجام سزارین هیچ مانعی برای انجام عمل ابدومینوپلاستی نیست و کسانی که سزارین میشوند پس از 6 تا 12 ماه پس از عمل به شرط بهبودی کامل می توانند عمل ابدو مینوپلاستی را انجام دهند.

ابدومینوپلاستی و ورزش

ورزش کردن پس از عمل ابدومینوپلاستی یک روند چند مرحله ای بوده و متناسب با رفع تورم و بهبودی زخمهای ناشی از عمل ابدومینوپلاستی، سطح فعالیتهای ورزشی نیز پیشرفت می یابد.

در دوهفته اول پس از جراحی برای جلوگیری از لخته شدن خون و گردش خون سریعتر، درحدود10 دقیقه قدم زدن در خانه کفایت میکند و بیمار بیشتر زمان خود را صرف استراحت کرده تا زخمها بهبود یابد. 20 روز پس از جراحی شخص میتواند دوبار در روز و هر بار 15 تا 20 دقیقه پیاده روی کند و بجزپیاده روی هیچ ورزشی را انجام ندهد. یک ماه پس از جراحی شخص میتواند فعالیتهای پایین تنه خود را آغاز کند البته از انجام ورزشهایی که بر روی عضلات شکمی را درگیر می کند اجتناب ورزد.

پس از 40 روز شخص می تواند شروع به انجام فعالیتهای مختلف ورزشی کند ولی در این مرحله نیز باید از انجام فعالیتهای شکمی بپرهیزد. ورزشهای هوازی و پایین تنه در این مرحله بسیار مناسب است و همچنین بلند کردن وزنه های سبک نیز بلامانع است. دو ماه پس از عمل ابدومینوپلاستی شخص میتواند همه ورزشها، حتی ورزشهای شکمی را انجام دهد و در صورت احساس درد و خستگی دست از فعالیت بکشد.

ابدومینوپلاستی -دکتر آقائی

رژیم ابدومینوپلاستی

رژیم قبل از عمل ابدومینوپلاستی
 1. قطع داروها و مکمل های ضد اعقاد خون
 2. قطع سیگار و مواد نیکوتین دارد و هفته قبل از عمل جراحی
 3. عدم اتخاذ رژیم های سخت کاهش وزن
 4. خوردن میوه ها و سبزیجات حاوی فیبر
 5. خوردن میو ه های سرشار از ویتامین c
 6. عدم مصرف غذاهای کنسرو شده
 7. مصرف غذاهای دارای امگا 3
 8. عدم مصرف غذاهای حاوی قند
 9. دو روز قبل از عمل مایعات زیاد بنوشید
 10. غذاهای پروتئین دار مصرف کنید.
رژیم بعد از عمل ابدومینوپلاستی
 1. مصرف مایعات (روزهای ابتدائی پس از عمل)
 2. مصرف سوپ و غذاهای پوره ای ونرم (روزهای ابتدائی پس از عمل)
 3. عدم مصرف غذاهای کنسرو شده
 4. عدم مصرف غذاهای حاوی قند و شیرینی
 5. مصرف غذاهای سرشار از پروتئین+
 6. مصرف امگا 3 و ویتامین سی به میزان مناسب
 7. کنترل وعده های غذایی و حفظ رژیم اصولی
برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی

عمل ابدومینوپلاستی به دلیل گستردگی آن نیاز به مراقبتهای ویژه ای دارد و حفظ کلیه نتایج آن به بیمار و سبک زندگی که انتخاب کرده است مرتبط است. از موارد مهم حفظ دستاوردهای عمل ابدومینوپلاستی ثابت نگهداشتن وزن و جلوگیری از افزایش یا کاهش شدید وزن است. علاوه بر عدم رعایت رژیم غذایی، بارداری مجدد و ورزش نکردن به عنوان عوامل بسیار مهم در بازگشت شکم بعد از عمل میباشد.

ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو

جراحی اسلیو معده یکی از روشهای بسیار موثر و فوق العاده در کاهش وزن بصورت تهاجمی می باشد و کسانی که از چاقی مفرط رنج می برند میتوانند با استفاده از این روش، میزان بسیار بالایی از وزن خود را در مدت زمان کوتاهی کاهش دهند. البته در کنار مزایای بسیار زیادی که این نوع از جراحی لاغری دارد معایبی نیز دارد که شاید عمده ترین آن افتادگی پوست و شلی بافت بدن می باشد که باعث ایجاد ظاهری نامناسب در بدن نماید.

البته این افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده که به علت از دست دادن ناگهانی وزن بیمار ایجاد می شود یک راه حل بسیار فوق العاده ای برای رفع چین و چروک ها و کشیدگی پوست وارفته و شل شده دارد که این راهکار فوق العاده عمل ابدومینوپلاستی است که می تواند به عنوان یک مکمل عمل اسلیو، به بدن شما ظاهر بسیار متناسب و زیبا و تخت و صافی بدهد.

عمل فتق و ابدومینوپلاستی

به علت ضعف و عدم استحکام لازم در عضلات زنان، پس از بارداری و در افرادی که اضافه وزن دارند فتق ناف ممکن است اتفاق بيفتد که بیمار برای حل این مشکل می تواند از عمل ابدومینوپلاستی استفاده کند البته ذکر این نکته ضروری است که فتق به خودی خود خطرناک نیست ولیکن زمانی که فتق گیرافتاده شود ممکن است خطرناک باشد و به عمل جراحی نیاز باشد.

چسبندگی بعد از عمل ابدومینوپلاستی

یکی از عوارض نادر در عمل ابدومینوپلاستی که اغلب به دلیل عدم رعایت توصیه های پزشکی پس از جراحی روی می دهد؛ عارضه چسبنگی روده ها می باشد. که به دلیل عدم رعایت مراقبتهای بعد از عمل، زخم شکمی دچار اسکار شده و این اسکار به مرور به داخل بافت و اندامهای داخلی نفوذ می کند و به دلیل التهاب ایجاد شده مسیر روده ی کوچک یا روده ی بزرگ به صورت جزئی و یا به طور کامل مسدود شود.

با انسداد روده، غذا و مایعات و گازها به سختی از روده حرکت می کند و باعث ایجاد درد در هنگام ورزش کردن،درد قفسه سینه، درد شکمی یا باد کردن شکم پس از مصرف غذا ، ناتوانی در دفع مدفوع و یا گاز،یبوست، و استفراغ و … می شود.

خوابیدن بعد از ابدومینوپلاستی

پس از عمل ابدومینوپلاستی از مواردی که برای جلوگیری از فشار و آسیب به شکم باید رعایت کرد، شیوه خوابیدن فرد میباشد که در صورتی که شخص قبلا به روی شکم یا به پهلو میخوابید باید حتما تغییر رویه دهد و هنگام خواب، بدن را در وضعیت کمی خمیده و در حالت طاق باز قرار دهد. این امر سبب جلوگیری از کشیده شدن بخیه ها می گردد و در صورت عدم رعایت شیوه خواب، نتایج مطلوب پس از عمل کاملا به خطر می افتد بنابراین رعایت روش خواب بسیار حائز اهمیت است.

گن ابدومینوپلاستی

استفاده از گن های مخصوص بعد از عمل لاغری بسیار حائز اهمیت است و برای جلوگیری از تجمع مایعات، تسریع در بهبودی زخم ها، ایجاد شکل ظاهری مناسب و صاف و مسطح روی پوست و کاهش عفونت بدن، بسیار ضروری می باشد.

پزشک مناسب در عمل ابدومینوپلاستی به فرد توصیه می کند که حدود 4 تا 6 هفته بعد از عمل باید به صورت مداوم و 24 ساعته از گن مخصوص استفاده نماید؛ البته در زمان استحمام بصورت موقت میتواند از گن استفاده نکند ولی بلافاصله بعد از حمام از گن استفاده کند.

گن بعد از ابدومینو پلاستی-دکتر آقائی

خارش شکم بعد از ابدومینوپلاستی

ابدومینو پلاستی به سه دلیل باعث ایجاد خارش در بدن می کند؛ ابتدا به دلیل بافت های ترمیم شده سپس به دلیل وجود درن ها که برای خروج خونابه بکار میروند و در نهایت به دلیل بخیه ها که هر سه باعث ایجاد خارش در موضع جراحی شده می گردند. برای کاهش خارش میتوان از پماد و داروهای ضدحساسیت و خارش آرام کنار بخیه ها استفاده کرد.

جاي زخم ابدومينوپلاستي

از عوارض جراحی ابدومینوپلاستی ایجاد زخم و ایجادگوشت اضافه بعد از آن می باشد که این زخم به دلیل برش افقی ایجاد شده بر روی شکم و برداشتن پوست اضافی آن می باشد.

البته پس زده شدن بخیه و ایجاد عفونت متعاقب آن، بیشتر در افراد سیگاری ایجا می شود. زیرا مصرف سیگار به علت کاهش اکسیژن رسانی و انقباض عروق خونی، باعث کندی و مختل شدن روند بهبودی زخم پس از عمل ابدومینوپلاستی می گردد. و این اکسیژن رسانی ناقص، موجب مرگ بافت‌ها و عفونت زخمها می شود.

ابدومینوپلاستی با بیمه

با توجه به اینکه عمل ابدومینوپلاستی به عنوان یک عمل زیبایی شناخته می‌شود بنابراین بیمه هیچ هزینه‌ای بابت این جراحی متقبل نمی شود و همه هزینه های این عمل به عهده فرد میباشد.

فرق عمل ابدومینوپلاستی با لیپوماتیک

هر دو عمل ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک برای ازبین بردن چربی های اضافی و ایجاد شکم صاف و یکدست انجام می شود ولیکن در گستردگی و خطرات موجود تفاوتهای عمده ای با یکدیگر دارد. در عمل لیپوماتیک سلولهای چربی که بر روی قسمتهای مختلف شکم، باسن، ران، و سایر بخشها وجود دارد، بوسیله دستگاه لیپوماتیک از بین میرود ولی بیشترین کاربرد ابدومینوپلاستی برای از بین بردن چربی های اضافی بدن و تقویت عضلات و رفع شلی و افتادگی پوست شکم می باشد.

فرق ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن

عمل ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن دو عمل کاملا متفاوت از هم هستند و عمل ابدومینوپلاستی برای افرادی که از عضلات ضعیفی برخوردارند و پوست شل و افتاده ای دارند مناسبتر است ولی لیپوساکشن برای افرادی مناسب است که پوست اضافه و عضلات شکمی قوی و سفتی دارند و فقط درصدد کاهش وزن از طریق خارج کردن چربی های اضافی از بدن خود هستند.

ابدومینوپلاستی و مرگ

بیمار اگر توصیه های پزشکی پس از عمل ابدومینوپلاستی را اجرا کند میزان خطر مرگ ناشی از این نوع عمل بسیار بسیار پایین می آید البته آمار بسیار کم مرگ دلیلی بر اهمال کاری و عدم رعایت توصیه های پزشکی نیست. بیشترین علت مرگ بعد از عمل ابدومینوپلاستی به علت آمبولی ریه می باشد که برای جلوگیری از این عامل به بیمار توصیه می شود که سریعتر راه رفتن را شروع کند و کارهای خانه را خودش انجام دهد که این عمل به گردش خون در بدن فرد کمک شایانی میکند.

بهترین جراح ابدومینوپلاستی در تهران

دکتر هاشم آقائی یکی ازبهترین جراحان در حوزه لاغری میباشد و ایشان یکی از 10 جراح برتر تهران در این حوزه بوده و میتواند خیال افرادی را که متقاضی عمل لاغری هستند را از بابت انتخاب یک جراح متبحر و کاربلد راحت کند .

ایشان در حوزه لاغری دارای تجربه بسیار بالایی بوده و بیش از چند هزار عمل وموفق انجام داده است و همچنین ایشان یکی از بهترین جراحان در عمل ابدومینوپلاستی بوده و دارای تجربه و تخصص ویژه ای در این زمینه است. برای دریافت مشاوره با دکتر هاشم آقایی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمائید.

مشاوره با دکتر هاشم آقائی

سوالات متداول

عمل ابدومینوپلاستی چند ساعت طول می کشد؟

جراحی ابدومینوپلاستی تقریبا بین 2 تا 5 ساعت با توجه به شرایط جسمانی بیمار، میزان چربی های اضافی، شل شدگی و افتادگی پوست می تواند به طول بیانجامد.

چه مدت بعد از ابدومینوپلاستی می توان ورزش کرد؟

دوران نقاهت پس از عمل تقریبا تا 10 روز طول می کشد که پس از آن به آرامی فعالیتهای ورزشی را می توان از سر گرفت.

عمل ابدومینو پلاستی درد دارد؟

هر عمل با توجه به میزان گستردگی آن درد دارد و عمل ابدومینو پلاستی نیز طبیعتا اینگونه است که البته بیشتر احساس درد در هفته اول اتفاق می افتد و هفته دوم به میزان نصف کاهش پیدا میکند.

آیا عمل ابدومینوپلاستی با بیمه امکانپذیر است؟

با توجه به اینکه عمل ابدومینوپلاستی به عنوان یک عمل زیبایی شناخته می‌شود بنابراین بیمه هیچ هزینه‌ای بابت این جراحی متقبل نمی شود و همه هزینه های این عمل به عهده فرد میباشد.