عوارض عمل اسلیو معده

عوارض اسلیو معده
1/5 - (4 امتیاز)

عوارض عمل اسلیو معده با توجه به تبحر و تجربه پزشک و میزان مراقبتهای بعد از عمل از شخصی به شخص دیگر متفاوت می باشد.

اسلیو معده بعنوان یک روش مطمئن و بسیار عالی برای کاهش وزن و از بین ‌بردن چاقی به شمار می آید. عمل اسلیو معده در کنار مزایای فوق العاده در زمینه کاهش وزن، عوارض مربوط به خود را دارد.

ما درگروه جراحی اسلیو دکتر مهدی هاشم آقائی در این مقاله قصد داریم عوارضی را که به دلایل مختلفی از قبیل تجربه ناکافی جراح، عدم مراقبتهای مناسب بعد از جراحی اسلیو،رعایت نکردن رژیم مناسب غذایی و غیره… ایجاد می شود را خدمت شما عزیزان بیان کنیم پس لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

عوارض ایجاد شده پس از جراحی اسلیو را می توان به دو دسته عوارضی که بلافاصله پس از عمل ایجاد می شود و عوارضی که به مرور زمان پس از جراحی اسلیو ایجاد می شود را تقسیم کرد که در ادامه به توضیح و علل ایجاد آنها خواهیم پرداخت.

عوارض زودهنگام عمل اسلیو معده

عفونت

یکی از عوارض عمل اسلیو معده ایجاد عفونت در بدن پس از جراحی می باشد که ممکن است در صورت غفلت از آن برای بیمار مشکلات زیادی را ایجاد نماید.

البته جراح پس از انجام جراحی اسلیو، به بیمار خود توصیه های لازم را نموده و برای یک دوره مشخص داروی آنتی بیوتیک تجویز میکند که از بروز عفونت های احتمالی جلوگیری شود.

خون ریزی شدید

خون ریزی پس از عمل اسلیو به ندرت اتفاق می افتد ولی امکانپذیر است و برای جلوگیری از این مشکل، اغلب بیماران تا چند روز در بیمارستان یا کلینیک بستری می شوند.

اغلب خونریزی ها از محل ایجاد دوخت ایجاد شده بین دو معده که به آن در اصطلاح پزشکی خط منگنه گفته می شود اتفاق می افتد و در صورت بروز مشکل بایستی که عمل مجدد انجام گیرد و خونریزی ایجاد شده در معده، خارج شود و منبع ایجاد خونریزی نیزمسدود شود.

معمولا در ساعات ابتدایی پس از عمل امکان خونریزی وجود دارد و داشتن سرگیجه در حالت سرپا و همچنین کاهش حجم ادرار فرد از علائم آن می باشد.

خونریزی شدید بعد از اسلیو معده

نشتی معده

یکی از خطرناک ترین عوارض عمل اسلیو معده که بسیار به ندرت ممکن است ایجاد شود و در اغلب موارد به دلیل انتخاب جراح غیر متخصص و یا بی تجربه رخ می دهد نشت کردن مایع از داخل معده به درون حفره شکمی می باشد.

این عارضه بسیار نادر بوده و طبق آمار در حدود نیم درصد افراد را شامل می شود که با انتخاب یک جراح کاربلد و متبحر احتمالش بسیار بسیار ناچیزو در حد صفر پایین می آید.

برای جلوگیری از نشت معده، جراح اسلیو، از لوله های داخل شکمی برای آگاهی از نشت معده، استفاده کرده و در صورت مشاهده آن سریعا برای مسدود نمودن محل نشتی و جلوگیری از پخش آن اقدام نماید.

علائم ایجاد این نوع عارضه بسیار کلی بوده و نمی توان با احساس آنها در بدن خود به عنوان نشتی قلمدادش کنیم و امکان اینکه دلایل دیگری داشته باشد دارد که از طریق دستگاه خاصی نیز نمی توان آن را تشخیص داد و جراح فقط از طریق علائم بالینی می تواند به تشخیص آن مبادرت کند.

از علائم نشتی میتوان به احساس سرگیجه، داشتن تب، درد افزایشی در ناحیه شکم، درد در قسمت چپ قفسه سینه، ضربان سریع قلب، داشتن احساس خفگی یا تنگی نفس را می توان نام برد.

لخته شدن خون

ایجاد لخته خون دربدن بیماران به عنوان یکی ازعوارض عمل اسلیو معده به ندرت اتفاق می افتد و پس از جراحی اسلیو یا سایر روشهای جراحی لاغری، ممکن است قسمتی از لخته ایجاد شده دردرون خون حرکت کرده و وارد ریه شود.

پس از ورود لخته به ریه جریان خون، مختل میشود که در صورت بروز این شرایط، بیماردر موقعیت بسیار خطرناک آمبولی ریه قرار گرفته و احتمال مرگ نیز وجود دارد.

با استفاده از داروهای رقیق کننده خون و همچنین بوسیله دستگاه ماساژ دهنده بدن تا حد بسیار زیادی از ایجاد چنین عوارضی می توان جلوگیری کرد.

عوارض عمل اسلیو معده در دراز مدت

افتادگی و شل شدن پوست

یکی از عوارض عمل اسلیو معده در دراز مدت، ایجاد شلی و افتادگی در پوست بیمار میباشد که به دلیل کاهش وزن در زمان کوتاه ایجاد می شود.

به دلیل کاهش چربی های زیر پوست، بدن بیمار بصورت شل و افتاده می شود که البته راه حل هایی نیز برای حل این مشکل وجود دارد که می توان از انجام ورزش پس از اسلیو معده و عمل لیپوماتیک به عنوان راههای حل آن نام برد.

شلی پوست پس از اسلیو

ریزش مو

یکی دیگر از عوارض عمل اسلیو معده ریزش مو می باشد که به دلیل کمبود ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بافت مو اتفاق می افتد که بوسیله مشورت با پزشک و استفاده از رژیم های غذایی و استفاد از مکملها از بروز آن می توان جلوگیری نمود.

رفلاکس معده

رفلاکس معده با توجه به اینکه در اکثریت افراد چاق به عنوان یک بیماری مزمن شاخته می شود و پس از انجام عمل اسلیو نیزدر حدود ۲۰ درصد افرادی که عمل اسلیو معده انجام می دهند ممکن است تا مدت طولانی پس از عمل اسلیو، مشکل رفلاکس معده را داشته باشند. رفلاکس یا به زبان عامیانه سوزش سرمعده بوسیله مصرف دارو طی ۱ سال اول بعد از عمل اسلیو معالجه می گردد.

تنگ شدن دهانه معده

یکی از موارد نادر عوارض عمل اسلیو معده، ایجاد انسداد و گرفتگی دهانه معده می باشد که به دلیل ترمیم بافت معده در قسمت بخیه ها یک توده در بالای معده تشکیل می شود که به مرور، مسیر ورود غذا به داخل معده را مسدود می کند، که در این شرایط بایستی که بیمار عمل مجدد انجام داده و توده تشکیل شده را از جراحی کند.

مشکلات روانی

از مواردی که به عنوان عوارض عمل اسلیو معده باید در نظر گرفت ایجاد تغییر در خلق و خو و یا افسردگی ایجاد شده پس از اسلیو می باشد.

این عارضه به دلیل کاهش میزان ترشح هورمونهایی مانند استروژن و تستوسترون اتفاق می افتد که فرد بسیار حساس و زودرنج شده و برای حل مشکل خود باید حتما به روانشناس مراجعه کند.

افسردگی پس از عمل اسلیو

کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در بدن

از دیگر عوارض عمل اسلیو معده که بسیار شایع است کاهش سطح ویتامین و مواد معدنی در بدن می باشد که به علت اینکه قسمت زیادی از معده توسط جراح برداشته می شود، بدن نمیتواند همانند یک معده طبیعی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز خود راجذب کند.

بنابراین شخص پس از جراحی، برای جبران کمبود ویتامینها ومواد معدنی بدن از مکملهای جبرانی که توسط پزشک تجویز می شود، استفاده نماید.

بهترین جراح اسلیو معده در تهران

بخش عمده ای از مشکلات و عوارض عمل اسلیو معده برای افرادی که عمل های لاغری را انجام داده اند به دلیل انجام عمل توسط افراد غیر متخصص و بعضا بی تجربه ایجاد می شود.

بنابراین انتخاب بهترین جراح اسلیو معده در تهران یکی از مهمترین فاکتورهای یک عمل موفق می باشد که به دلیل اهمیت موضوع، گروه جراحی اسلیو وظیفه خود میداند که یکی از بهترین پزشکان و جراحان فعال در حوزه جراحی لاغری را به شما عزیزان معرفی می نماید.

دکتر مهدی هاشم آقائی یکی از جراحان بنام وموفق که با بیش از 7 هزار عمل موفق در حوزه جراحی لاغری بوده و ایشان توانسته در این حیطه خاص، به عنوان یکی از 10 جراح برتر و شناخته شده در شهر تهران خود را به اثبات نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *