رژیم غذایی پس از عمل اسلیو معده

رژیم غذایی پس از اسلیو معده- دکتر هاشم آقائی
Rate this post

مقدمه

رژیم غذایی پس از عمل اسلیو معده و دستورالعملهای آن، برای کسانی که عمل اسلیو معده را انجام داده اند از موضوعات بسیار حائز اهمیت است.
بنابراین ما در گروه جراحی اسلیو دکتر هاشم آقائی، قصد داریم که شما عزیزان را با روشها وعاداتی تغذیه ای که پس از جراحی اسلیو می بایست رعایت کنید آشنا سازیم.
عدم رعایت نکات و دستورالعمل های ضروری پس از اسلیو معده، منجر به عدم دستیابی به نتایج دلخواه و در بعضی موارد منجر به مشکلات جبران ناپذیر جسمی و روحی در فرد میگردد.
ذکر این نکته ضروری است که مواردی که در ادامه ذکر می شود صرفا یک دستورالعمل کلی و بدون در نظر گرفتن تفاوتهای فردی ارائه می گردد و اصولا جراح شما بایستی بر اساس میزان پیشرفتتان، رژیم غذایی منطبق با آن را ارائه دهد؛ بنابراین جهت اطمینان، پس از مشورت با پزشک خود، رژیم غذاییتان را تغییر دهید.

رژیم هفتگی غذایی، بعد از انجام عمل اسلیو معده

هفته اول

مهمترین رکن رژیم غذایی پس از عمل اسلیو معده در هفته اول تکیه بر مایعات شفاف و آب می باشد که این رژیم به شما در جلوگیری از ایجاد نشت در معده، تهوع، اسهال و یبوست و کم آبی بدن کمک شایانی می کند و البته از نوشیدن مایعات شیرین و شکردار به دلیل داشتن کالری بالا و همچنین ایجاد سندوم دامپینگ خودداری کنید.
و در کنار اینها از نوشیدن مایعات و نوشابه های گازدار و کافئین دار نیز جدا اجتناب کنید؛ زیرا باعث ایجاد نفخ و رفلاکس معده می گردد.

رژیم مایعات شفاف-دکتر هاشم آقائی
رژیم مایعات شفاف-دکتر هاشم آقائی

هفته دوم

در این دوره از رژیم غذایی پس از عمل اسلیو معده، باید تمرکزتان بر روی مایعات غنی شده باشد که هم کم آبی شما را جبران کند و هم از نظر یک رژیم کامل غذایی نیازتان را مرتفع سازد.
در این دوره باید از غذاهایی مثل شیک های غنی از پروتئین، سوپ نرم و کاملا آبکی و شیر کم چرب، ماست یونانی، آبمیوه های بدون شکر و مخلوط با آب، پودینگ های بدون قند و چربی استفاده گردد و مصرف نوشیدنی های گازدار و کافئین، در این دوره نیز ممنوع است و تا میتوانید از مایعات بدون قند و بدون چربی استفاده کنید.

رژیم مبتنی بر شیک های پروتئینی-دکتر هاشم آقائی
رژیم مبتنی بر شیک های پروتئینی-دکتر هاشم آقائی

هفته سوم

تمرکز غذایی اصلی شما دراین دوره از رژیم غذایی پس از عمل اسلیو معده، بر روی غذاهای پوره شده و نرم بدون قند و کم چربی استوار است و حتما خوردن غذا را به آرامی و در زمان نسبتا طولانی و با جویدن زیاد همراه کنید.
در این دوره شما میتوانید از مواد پروتئینی بدون چربی استفاده کنید و اگر این نوع غذا را دوست نداشتید میتوانید برای جبران آن، مصرف شیک های پروتئینی را ادامه دهید و همچنین تخم مرغ هم منبع پروتئینی خوبی برایتان میتواند باشد.
از غذاهای این دوره می توان به تخم مرغ نرم یا آب پز، آبمیوه ای کنسروی، موز و انبه، ماهی سفید پوره ای، ماست یونانی و در نهایت سوپ رانام برد.

غذای پوره شده- رژیم پس از عمل اسلیو
غذای پوره شده- رژیم پس از عمل اسلیو

هفته چهارم

رژیم غذایی پس از عمل اسلیو معده در هفته چهارم مبتنی بر مصرف با احتیاط غذاهای جامد با حفظ ممنوعیت های ذکر شده( چربی و کربوهیدرات) می باشد.
بهتر است در این دوره، از مصرف چربی و شکر همچون مراحل قبل خودداری گردد و از مصرف سبزیجات با فیبر بالا و غذاهایی پرچرب مثل آجیل نیز اجتناب شود.
همچنین از مصرف غذاهای با کربوهیدارت بالا مانند سیب زمینی و ماکارونی خوددرای شود و در صورت استفاده از سبزیجات، کاملا پخته شده ونرم باشد و همچنین شما میتوانید در این مرحله مصرف میوه ها را شروع کنید البته برای هضم آسان ترجیحا پخته شده باشد و پنیر کم چرب و غلات با قند کم و حاوی سبوس، مانند جودوسر برای جبران کربوهیدارت بدن بسیار مفید است.

غذای جامد بدون چربی- رژیم پس از اسلیو
غذای جامد بدون چربی- رژیم پس از اسلیو

هفته پنجم و بعد از آن

این دوره را میتوان به عنوان زمان شروع مصرف غذاهای جامد شده و خلاصی از منع مصرف آنها عنوان کرد و همچنین در این دوره از رژیم غذایی پس از عمل اسلیو شما میتوانید هر غذایی را با احتیاط و به میزان کم مصرف کنید و ببینید واکنش بدنتان به آن چگونه است.
در صورتی که مشکلی به لحاظ هضم برایتان پیش نیامد با خیال راحت به مصرف آن ادامه دهید و این دوره را میتوان دوره آزمایش و خطا نیز قلمداد کرد .
تنها غذاهایی که در این دوره از رژیمتان نباید مصرف کنید یا حد اقل در مصرفش احتیاط کنید، شربتهای شیرین و البته چربی ها میباشد، مصرف چربی به دلیل سنگینی و سختی هضم آن تا حدودی احتیاط در مصرف آن را سرلوحه رژم غذایی خود قرار دهید .

رژیم بدون محدودیت پس از اسلیو معده
رژیم بدون محدودیت پس از اسلیو معده

10 نکته بسیار مهم تغذیه ای در دوره رژیم غذایی پس از عمل اسلیو معده

1.آب و مایعات زیاد و با شیرینی کم مصرف کنید.

  1. از پرخوری و مصرف غذای زیاد در یک وعده خودداری کنید.
  2. غذا را خیلی آرام و حد اقل حدود 25 بار بجوید.
  3. از مصرف غذاهای فاقد ارزش غذایی و پرحجم خودداری کنید.
  4. از خوردن غذاها فست فودی و سرخ شده و فرآوری شده بپرهیزید.
  5. برای جبران کمبود ویتامین و مواد معدنی، با پزشک خود مشورت کنید.
  6. از داروهای مسکن و ضد التهابی مانند ایبوپروفن و آسپرین و غیره استفاده نکنید.
  7. ورزش را فراموش نکنید و از ورزشهای با شدت کم مانند پیاده روی شروع کرده و در دوران نقاهت شدت و زمان ورزشها را افزایش دهید.
  8. ازمصرف الکل به شدت پرهیز کنید.
  9. بین گرسنگی و اشتها تفاوت قائل شوید ؛ زیرا دلیل گرسنگی نیاز واقعی بدن بوده و اشتها یک نوع گرسنگی کاذب و مضر می باشد.

 

نتیجه نهایی

داشتن یک رژیم غذایی پس از عمل اسلیو معده به همراه انجام ورزش مناسب، می تواند شما را در دستیابی به بهترین نتیجه از عمل یاری نماید.
انجام عمل اسلیو معده بوسیله یک پزشک مجرب و کاربلد دردرجه اول و رعایت دستورالعملهای تغذیه ای و ورزشی در درجه دوم، دو روی سکه کاهش وزن میباشد.
ما در گروه جراحی اسلیو دکتر هاشم آقائی برای دستیابی به آرزوی تناسب اندام و گرفتن بهترین نتیجه از عمل جراحی اسلیو از مشاوره تا انتهای مسیر کنار شما خواهیم بود .

مشاوره

 

برای دریافت مشاوره با دکتر هاشم آقائی لینک زیر را کلیک کنید

تلفن مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *