ورزش پس از عمل اسلیو معده

ورزش و اسلیو معده
  • ۱۲ بهمن, ۱۴۰۱
  • دیدگاه: 0
  • وبلاگ
Rate this post

ورزش پس از عمل اسلیو معده به عنوان یک عامل بسیار موثر در کاهش وزن و کنترل میزان کالری ورودی به بدن محسوب می شود. یکی از مهمترین فعالیتها برای حفظ یک محدوده وزنی و همچنین مکمل کاهش وزن پس از عمل اسلیو، ورزش میباشد که علاوه بر بالا بردن میزان چربی سوزی سرعت کاهش وزن را نیز بالا میبرد.

انجام منظم فعالیتهای ورزشی مفید علاوه بر افزایش توده ماهیچه ای بدن، نسبت ماهیچه به توده چربی را نیز بالا میبرد که این عامل موجب تناسب بدنی و جلوگیری از افتادگی و شلی در پوست میشود. پس ورزش پس از عمل اسلیو دو فاکتور به هم پیوسته وجدایی ناپذیر برای کاهش و حفظ وزن ایده آل میباشد که به شما کمک میکند که یک زندگی آرام و بدور از استرس اضافه وزن و چاقی را داشته باشید.

این مقاله توسط گروه تحریریه دکتر مهدی هاشم آقائی برای شما که عمل اسلیو را انجام داده اید و در صدد حفظ و کنترل وزن خود هستید و بطور کلی افرادی که علاقمند به کاهش وزن و لاغری هستند نگاشته شده است. لطفا تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

فواید ورزش بعد از عمل اسلیو معده

به طور کلی ورزش و فعالیت بدنی در همه باعث ایجاد سلامت جسمانی و روحی می شود و برای همه افرادی که هر نوع از عمل جراحی را انجام داده باشند مفید مبباشد. ورزش پس از عمل اسلیو معده نه تنها ازین قاعده مثتسنی نیست بلکه به دلایل متعدد تاثیر دو چنان در ایجاد بهبودی و ترمیم بخیه ها و رفع کبودیهای ایجاد شده ناشی از جراحی دارد.

همچنین انجام ورزش پس از عمل اسلیو به خاطر افزایش ترشح هورمون اندروفین در خون بیمار باعث کاهش استرس و افسردگی شده و اراده بیمار را برای ادامه مسیر درمان بالا میبرد. اکثر افراد چاق به دلیل شرایط غیر عادی بدنی و فیزیکی که با آن مواجهند، دچار مشکلات روحی و روانی بسیاری میشوند که ورزش در کنار انجام جراحی اسلیو به دلایل گفته شده فوق بسیار موثر و حیاتی است.

ورزش پس از اسلیو معده

پوست صاف با ورزش پس از عمل اسلیو

عمل اسلیو باعث کاهش وزن و از بین رفتن چربی ها در افراد چاق می شود ولی آیا صرفا کاهش وزن و لاغری اندام، موجب تناسب اندام درافراد می گردد یا به عبارتی دیگر آیا کاهش وزن و لاغری برابر است با تناسب اندام؟

هنگامی که شما از طریق عملهای جراحی لاغری مانند عمل اسلیو معده وزن زیادی را در مدت زمان کوتاهی از دست می دهید، به دلیل اینکه سلولهای چربی زیر پوست شما کاهش پیدا میکند و آب زیادی را همراه چربی ها از بدن خارج میشود بنا براین در زیر پوست خلا ایجاد می شده که این باعث شلی و افتادگی پوست می گردد.

به این دلیل بعد از عمل اسلیو متخصص به شما ورزش را پیشنهاد می کند که دو دلیل برای آن وجود دارد که اولین دلیل برای کمک به کاهش وزن در کنار کاهش میزان کالری ورودی به بدن و دلیل دوم برای جلوگیری از شلی و افتادگی پوست می باشد.

ورزش به دلیل جایگزینی سلولهای عضلانی به جای سلولهای چربی از دست رفته موجب جبران خلا ایجاد شده در زیر پوست شده و تا حد زیادی از این شل شدن و افتادگی را برطرف می کند.

انجام فعالیت‌های ورزشی قدرتی و عضله ساز، به شما در این امر کمک شایانی می کند و تا حد زیادی باعث رفع چین چروک و شلی پوست می شود. البته برای رفع کامل شلی پوست میتوانید از سایر روشهای مکمل با ورزش مانند لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی نیز استفاده کنید که به نوعی میتواند به شما در دستیابی به فیزیک بدنی مناسب و دلخواه کمک کند.

تفاوت ورزش کردن پس از عمل اسلیو و زندگی بدون تحرک

برای بدست آوردن نتیجه مطلوب و دلخواه از جراحی لاغری، انجام ورزش پس از عمل اسلیو بسیار ضروریست و به دلایل ذیل اهمیت فراوان دارد.

  • ورزش کردن باعث سریعتر شدن روند کاهش وزن و لاغری می شود.
  • ورزش کردن باعث کمتر شدن و تخفیف شلی پوست و افتادگی آن می شود.
  • ورزش پس ازعمل اسلیو، باعث کاهش استرس و افسردگی شده و به عنوان یک ابزار حمایتی عمل کرده و فرد را در پروسه کاهش وزن کمک می کند.
  • ورزش کردن باعث افزایش جریان خون و گردش خون در اندامهای فرد شده و به بهبودی بخیه ها و کبودیهای ایجاد شده در جراحی کمک شایان می کند.

انواع ورزش پس از عمل اسلیو معده

دو ماه اول ورزش پس از اسلیو معده

در روزهای اول جراحی، بهترین ورزش پس از عمل اسلیو،قدم زدن مبیاشد.به دلیل اینکه روزهای اول پس از عمل، فرد به لحاظ جسمی تا حدود زیادی ضعیف شده است بنابراین هرگونه فعالیت نیمه سنگین تا سنگین خطرناک بوده و عواقب سختی را به دنبال دارد و بطور کلی هر ورزشی که عضلات شکمی وکنار شکمی را درگیر کند ممنوع است پس بهترین فعالیت در این ایام قدم زدن بوده و انجام فعالیتهای شخصی سبک نیز بلا مانع است.

ورزش قدم زدن پس از اسلیو معده

ماه سوم ورزش پس از عمل اسلیو معده

پس از سپری شدن ماه دوم جراحی، بیمارشرایط عمومی بهتری پیدا کرده و لذا نوع و روش انجام ورزش پس ازعمل اسلیو معده تغییر می یابد. شخص بیمار می تواند از ورزشهایی مثل دویدن و ورزشهای هوازی مثل ایروبیک نیز به عنوان یک ابزار مکمل در کاهش وزن بهره جوید البته از دویدن با پرشهای بلند حتما امتناع گردد.

ماه چهارم تا پنجم ورزش پس از عمل اسلیو معده

ورزش پس از عمل اسلیو در این دوران وارد شرایط تازه ای می شود و فرد علاوه بر نیاز به فعالیت بدنی و لزوم افزایش گردش خون، به انجام فعالیتهایی که انعطاف پذیری بدن را بالا میبرد نیاز مبرم دارد. بنابراین در این مرحله از پروسه کاهش وزن، علاوه بر راه رفتن، انجام فعالیتهایی مانند شنا و رقص که باعث افزایش میزان انعطاف پذیری در فرد میشود مفید است. در این دوران انجام نیم ساعت ورزش های ویژه بلا مانع است.

ورزش شنا پس از عمل اسلیو معده

ماه ششم ورزش پس از عمل اسلیو معده

پس از طی شدن مراحل قبلی، فرد هنگامی که وارد ماه ششم میشود عملا تا حدود زیادی محدودیت های ورزشی به پایان رسیده و میتواند در حدود 45 دقیقه مستمر در روز ورزش نماید و هیچگونه محدودیتی در انجام فعالیتهای بدنی و ورزشی وجود ندارد.

ماه هفتم تا دوازدهم ورزش پس از عمل اسلیو معده

در این دوران، میزان فعالیت افزایش می یابد و فرد چهار جلسه درهفته که در هر جلسه به مدت 45دقیقه می تواند ورزش کند. فعالیتهای این دوره باید به صورت ویژه و بیشتر از 45 دقیقه نشود و بهتر است که از تمرینات و فعایتهایی استفاده شود که عضلات شکمی در آن تقویت شود . یوگا یکی از ورزشهای مناسب در این برهه میباشد که برای تقویت اکثر عضلات بدن مناسب است.

بعد از سپری شدن یک سال از جراحی اسلیو، شما می توانید همه فعالتهای ورزشی و بدنی را با حفظ احتیاط انجام دهید و ذکر این نکته بسیار ضروری است که باوجود به دست آوردن وزن دلخواه خود نباید ورزش پس از عمل اسلیو را ترک کنید و همیشه در برنامه روزانه خود زمانی را به آن اختصاص دهید.

سخن پایانی

ورزش برای همه افراد بشر، صرفنظر از چاقی یا لاغری، جزء لاینفک یک زندگی سالم میباشد و همه انسانها نیاز ویژه به فعالیتهای بدنی برای دستیابی به سلامت و تندرستیشان دارند. این نیاز حیاتی برای افرادی که از چاقی رنج میبرند اهمیت بیشتری داشته و بویژه برای کسانی که عمل کاهش وزن و لاغری انجام داده اند اهمیت فراوانی دارد و در این بین ورزش پس از عمل اسلیو معده به عنوان یک ضرورت و مکمل درمان چاقی مطرح است.

رعایت رژیم غذایی و ورزش به همراه جراحی اسلیو به عنوان سه فاکتور بسیار مهم در دستیابی فرد به آرزوی خود که همان کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام است میباشد. ورزش پس ازعمل اسلیو معده باعث لاغری سریعتر و رفع کبودی ها و ترمیم زخمهای بعد از عمل نقش ویژه ای را ایفا میکند و کسانی که قصد انجام عمل اسلیو را دارند برای گرفتن بهترین نتیجه از جراحی، باید چند اقدام اساسی را انجام دهند. ابتدا انتخاب یک جراح اسلیو خوب و متبحر، دوم استفاده از یک رژیم ویژه و در انتها انجام ورزشهای مناسب در دوره درمان میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *