همه آن چیزی که راجع به عمل بالون معده باید بدانید

جراحی بالون معده

عمل بالون معده نوعی از عمل لاغری را شامل میشود که در آن شخص در کمترین زمان و راحتترین و کم خطرترین روش میتواند یک کاهش وزن خوبی را تجربه کند. گروه جراحی اسلیو آقای دکتر مهدی هاشم آقائی در این مقاله قصد دارد که به شما عزیزان در چگونگی و شناخت این نوع از عمل لاغری، مطالب بسیار مفید و کاربردی را ارائه کند و کسانی که علاقمندندکه یک کاهش وزن مناسب، بدون داشتن کمترین خطر را تجربه کنند میتوانند ازین روش جراحی لاغری بهره بگیرند. امیدواریم که مطالب ارائه شده در این مقاله، به شما در اخذ تصمیم مناسب، راهنمایی لازم را بنماید.

بالون معده چیست؟

عمل بالون معده یکی از روشهای باسابقه در جراحی های لاغری، میباشد که در آن بوسیله قرار دادن بالون در داخل معده که از طریق آن تقریبا 200 میلی لیتراز 900 میلی لیتر حجم معده پر می‌شود وباعث میشود که به این نسبت مصرف مواد غذایی توسط فرد کاهش پیدا کرده و این عمل منجر به ایجاد احساس سیری بسیار سریعتر در شخص میشود.

بالون معده

روش جراحی بالون معده

جراحی بالون معده یکی از روش‌های لاغری است که در آن بالون معده همانند یک بادکنکی که از هوا و یا سایر مواد تزریقی پر میشود و در حدود 6 ماه درون معده باقی می ماند.

بالن ها ها به صورت یک کپسول توسط فرد بلعیده شده و سپس توسط رابطی که بدان متصل میشود از هوا و یا در بالونهای سیلیکونی از نمک استریل شده پر میگردد که تقریبا با این کار حداقل بیش از نیمی از حجم معده بدینوسیله پر میشود.

این بالون از طریق کم تر شدن حجم غذای مصرفی و عبور سختتر غذا از درون معده به روده کوچک، باعث سیری زودرس و طولانی مدت تری میشود.

عمل بالون معده برای اشخاصی که بوسیله رژیم غذایی و ورزش، موفق به کاهش وزن خود نشده اند،و تمایلی به انجام عمل جراحی ندارند گزینه بسیار خوبی میتواند باشد.

فیلم عمل بالون معده

عمل بالون معده برای چه افرادی مناسب است؟

افرادی که میخواهند برای عملهای جراحی لاغری دیگر مانند عمل اسلیو معده یا بای پس معده، کاهش وزن داشته باشند.

افرادی که از روشهای جراحی لاغری میترسند و میخواهند یک عمل برگشت پذیر را انجام دهند.

افرادی که میخواهند یک عمل لاغری سریع و با کمترین آسیب به اعضای داخلی را تجربه کنند.

افرادی که دارای بی ام آی بالای بین 30 تا 40 هستند و دچار آسیبهای مفصلی و ارتوپدیک هستند.

افرادی که از چاقی و اضافه وزن رنج میبرند و دارای بیماریهایی مانند دیابت، فشار خون بالا هستند.

افرادی که به دلیل اضافه وزن بالا، احتمال سکته قلبی در آنها بالاست.

عمل بالون معده برای چه افرادی مناسب نیست ؟

افراد دارای سابقه جراحی سیستم گوارشی

مصرف بلند مدت داروهای ضد انعقاد خون

افراد دارای اعتیاد به مواد مخدر و الکلی

افراد مبتلا به بیماریهای سیستم گوارشی اعم از زخم معده ، روده، و یا زخم اثنی عشر

افراد مبتلا به بیماری رفلاکس معده که بالون معده بیماری را تشدید میکند.

زنان حامله

انواع بالون معده

بالون orbera lgb

این نوع بالون محبوب ترین و متداول ترین عمل بالون معده، برای کاهش وزن است، و همچنین دارای بیشترین موارد استفاده در تاریخ عمل بالون گذاری میباشد.و بقیه روش های بالون گذاری مبتنی بر این روش میباشد.

در این نوع عمل به میزان 500 تا 700 میلی لیتر محلول نمکی بر اساس صلاحدید جراح مربوطه، به بالونی که وارد معده شده تزریق میشود.

بالون هلیوسفر Heliosphere

در این نوع از عمل بالون معده، بالون بوسیله هوا و پلی اورتان پر شده که وزن آن کمتر از 30 گرم است و در یک پاکت سیلیکونی قرار دارد و بعد از تعیین محل قرار گیری آن در داخل معده به میزان تقریبی 900-1000 میلی لیتر هوا به داخل آن تزریق میگردد و حدودا 6 ماه داخل معده میتواند بماند.

بالون اسپاتز Spatz3

این نوع بالون، نسل سوم عمل بالون معده میباشد که در آن میتوان حجم بالون را در تمام طول مدت قرار گیری، تغییر داد و میتوان آن را به مدت یکسال درون معده کار گذاشت.

سیستم بالون دوگانه متصل ReShape Duo

دراین روش ازجراحی بالون معده، دو گوی از جنس سیلیکون که بوسیله یک رابط سیلیکونی به هم وصل هستند داخل معده قرار داده میشوندو چون با خطوط داخلی معده تطابق دارند، به خوبی در داخل معده چفت میشوند.

بالون obalon

این نوع از جراحی بالون معده از سه بالون پر از گاز که از هم جدا شده اند تشکیل شده و هر کدام 250 گرم وزن دارند.

این بالون ها به فاصله یکماه ازهم توسط فرد خورده شده و وارد معده میشودند که مجموعا 750 گرم از معده را میتواند اشغال کنند.

بالون بیضیelipse

این نوع ازجراحی بالون معده از نظر اندازه و عملکرد و شکل شبیه orbera است ولی با جایگزاری راحتتر وروشی متفاوتتر ازآن میباشد.

انواع بالون معده

مزایای عمل بالون معده

عمل بالون معده برگشت پذیر بوده و در صورت عدم رضایت میتوان آن را خارج کرد.

به عنوان روشی مقدماتی و اولیه، برای کسانی که میخواهند قبل از عملهای جراحی لاغری کاهش وزن داشته باشند.

مناسب برای افرادی که فوبیای عمل جراحی دارند.

زمان بسیار کوتاهتر نسبت به سایر عملهای جراحی

نیاز به بستری ندارد و عمل سرپایی محسوب میشود

هزینه خیلی کمتری نسبت به بقیه عملهای جراحی دارد.

دوران بهبودی بعد از عمل بسیار کوتاهتر است.

مزایای جراحی بالون

معایب جراحی بالون معده

کاهش وزن کمتر در مقایسه با عملهای جراحی لاغری دیگر

باعث ایجاد رفلاکس معده در فرد میگردد

باعث ایجاد تهوع به دلیل وجود بالون در معده و استفراغ و شکم درد بعد از مصرف غذا

مراقبتهای بعد از عمل بالون معده

نوشیدن مایعات زیاد

جویدن غذاها قبل از بلعیدن

مصرف کم چربی و شیرینی جات

هنگام خواب سر بالاتر از بدن قرار داده شود

رژیم غذایی باید به صورت استفاده از مایعات در هفته اول و استفاده از غذاهای پوره شده و نرم در هفته دوم و برگشتن به روال عادی تغذیه ای در هفته سوم جراحی بالون معده میباشد.

مقایسه عمل بالون معده با عمل جراحی اسلیو معده

هدف اصلی از عمل بالون معده کاهش وزن است، اما اگر بیمار مشکلاتی از قبیل فشار خون، قندخون وکلسترول بالا باشد، با کاهش وزن این مشکلات نیز بهبود می یابد. در بالون معده شما میتوانید در طی حدودا 6 ماه بین 7 تا 10 کیلو کاهش وزن داشته باشید.

همچنین در عمل بالون باید BMI بالای 27 داشته باشید اما برای اسلیو معده BMI بالای 40 یا باید یک بیماری مرتبط با چاقی داشته باشید یا اینکه BMI بالای 35 داشته باشید. به طور کلی، عمل بالون عوارض کمتر و سرعت بهبودی بیشتری نسبت به عمل جراحی اسلیو معده دارد. عمل جراحی اسلیو معده باعث کاهش وزن بسیار بیشتری در قیاس با عمل بالون معده دارد، اما اگر به دنبال کاهش وزن بین 12 تا 19 کیلوگرمی هستید، بالون معده برای شما مناسبتر است.

تفاوت جراحی اسلیو با بالون

مقایسه عمل بالون معده با بوتاکس معده

بالون معده در مقایسه با عمل جراحی بوتاکس معده نتایج مشابهی را ایجاد میکنند و بیمار پس از 6 ماه در هردو عمل جراحی فوق بصورت میانگین ​​15 تا 20 کیلو وزن کم می کنند. تفاوت اصلی بین عمل جراحی بالون معده و عمل جراحی بوتاکس معده در این است که در عمل جراحی بوتاکس معده شکایت بیمار بسیار کمتر از عمل جراحی بالون معده است، ولی نتایج حاصله از عمل جراحی بالون معده بسیار بهتر و چشمگیرتر است.

مقایسه عمل بالون معده با باندینگ معده

عمل بالون معده در مقایسه با عمل جراحی باندینگ معده روش کوتاه مدت تری برای کاهش وزن محسوب میشود و اگر بالون از معده فرد خارج شود تقریبا 5 درصد افزایش وزن متعاقب آن اتفاق می افتد ولی کاهش وزن در هر دو تقریبا مشابه یکدیگر هستند.

تفاوت جراحی بالون معده با باندینگ

هزینه عمل بالون معده

قیمت جراحی بالون معده در مقایسه با سایر روش های جراحی لاغری هزینه پایینتری دارد ولی به دلیل تاثیر عواملی مختلفی از قبیل مکان جراحی، (بیمارستان دولتی – خصوصی یا کلینیک) سطح کیفی عمل جراحی و تجربه و تبحر جراح و غیره… بر روی هزینه نهایی، هزینه خاصی را نمیتوان برای این نوع عمل جراحی تعیین کرد.

میزان کاهش وزن پس از عمل بالون معده

میزان کاهش وزن در بیماران به عوامل متعددی بستگی دارد و از یک کیس تا کیس دیگر ممکن است تفاوت زیادی داشته باشد که این عوامل میتواند به نوع بالون استفاده شده در عمل جراحی، ویژگیهای بیولوژیک فرد بیمار، مراقبتهای رژیمی بعد از عمل و سایر عوامل وابسته باشد ولی بصورت میانگین یک بیمار تا 47 درصد از وزن اضافی خود را در طول شش ماه پس از انجام جراحی بالون معده میتواند کاهش دهد.

کاهش وزن پس از بالون

سن انجام عمل بالون معده

بهترین سن برای انجام عمل بالون معده برای افرادی که متقاضی این عمل هستند بین 18 تا 70 سال میباشد که البته باید قبل از هرچیز با یک متخصص در این زمینه مشورت نمائید که ارزیابی های لازم را انجام دهد و تشخیص دهد که این نوع عمل برای شما مناسب است یا خیر.

تجربیات کسانی که عمل بالون معده انجام داده اند

تجربه مثبت

تجربه منفی

  1. عدم نیاز به جراحی
  2. خیلی زود و آسان تو معده قرار داده میشود
  3. با این روش 30 درصد از وزن خودم را کم کردم
  4. احساس سیری سریع و لذت از خوردن غذا
  1. قبلا رفلاکس معده داشتم بعد از عمل بالون معده تشدید پیدا کرد بخصوص وقتی میخوابیدم.

2.روزهای اول حالت تهوع و استفراغ داشتم

  1. بعد از 6 ماه که بالون رو برداشتم، برگشت وزن داشتم

ویژگیهای مثبت و منفی بالون

بهترین جراح عمل بالون معده در تهران

بهترین پزشک برای انجام عمل بالون معده متخصص جراح در زمینه جراحیهای لاغری می باشد. همچنین جراحی باید عمل بالون معده را انجام دهد که از تجربه لازم و تعداد عمل موفق بالائی برخوردار باشد که از طریق تجربه های اندوخته شده، بتواند گروه جراحی خود را رهبری نموده و در صورت بروز هرگونه مشکل و خطر، اقدامات لازم را انجام دهد.

بهترین جراح عمل بالون معده

نتیجه گیری

باتوجه به مباحث مطرح شده در این مقاله در انتهای این مقاله میتوان گفت که روش جراحی بالون معده به دلیل اینکه یک نوع خاص از جراحی محسوب نمیشود و قابلیت برگشت پذیری دارد بنابراین زمان بهبودی آن نیز کوتاه بوده و سریعا فرد پس از عمل، میتواند به زندگی عادی و طبیعی خود برگردد.

با توجه به اینکه عمل بالون معده یک روش موقت محسوب شده و دائمی نیست، کاهش وزن نیز پس از خارج کردن بالون معده خاتمه یافته و حتی ممکن است فرد تا چند درصد افزایش وزن را نیز تجربه کند لذا اگر با روش بالون معده آشنائی کامل را پیدا کردید و علاقمند به انجام این نوع از عمل جراحی هستید گروه جراحی اسلیو آقای دکتر هاشم آقائی میتواند به شما کمک کند و در این زمینه به شما مشاوره های لازم را بدهد.