بعد از عمل بای پس معده چه بخوریم؟

بعد از عمل بای پس معده چه بخوریم
4/5 - (3 امتیاز)

بعد از عمل بای پس معده چه بخوریم و چه رژیمی را در این دوران باید رعایت کنیم که بیشترین نتیجه در کاهش وزن و با کمترین عارضه را سپری کنیم. عمل بای‌پس معده یکی از جراحی‌های موثر جهت کاهش وزن و مدیریت چاقی است که در سال‌های اخیر به شدت به محبوبیت آن افزوده شده است. این جراحی معده را کوچک‌تر کرده و سیستم گوارشی شخص را تغییر می‌دهد، اما برای دستیابی به نتایج مطلوب و حفظ سلامتی، تغذیه در دوره بعد از جراحی بسیار حائز اهمیت است. دکتر مهدی هاشم آقائی در این مقدمه،به اهمیت تغذیه پس از عمل بای‌پس معده و نکات کلیدی برای انتخاب مواد غذایی مناسب و سالم پس از جراحی خواهد پرداخت. همچنین به چگونگی تطبیق رژیم غذایی با تغییرات معده و هدف‌های کاهش وزن می پردازد.  این مقاله ما را راهنمایی خواهد داد تا بتوانیم بدانیم بعد از عمل بای پس معده چه بخوریم، و یک رژیم غذایی سالم و متنوع را دنبال کنیم و عادات تغذیه‌ای جدیدمان را ادامه دهیم.

تغذیه در عمل بای پس معده

عمل بای‌پس معده (Bariatric Surgery) یک نوع جراحی مدیریت چاقی است که به منظور کاهش وزن انجام می‌شود. در این جراحی، تغییراتی در سیستم گوارش ایجاد می‌شود تا به فرد کمک کند که وزن خود را کاهش دهد و بهبودی در وضعیت سلامتی خود حاصل کند. بای‌ پس معده معمولاً برای افرادی که با چاقی شدید مواجه هستند و روش‌های دیگر کاهش وزن برای آن‌ها موثر نبوده است، توصیه می‌شود. این جراحی‌ها ممکن است شامل تغییرات در حجم و عملکرد معده، جذب مواد غذایی و حتی تغییر مسیرهای گوارشی باشند. هدف اصلی از این جراحی‌، کاهش وزن دائمی و بهبودی در مشکلات مرتبط با چاقی از جمله دیابت نوع 2، فشار خون بالا و مشکلات مفصلی است. این جراحی‌ برای افرادی مناسب هستند که زندگی‌شان تحت تأثیر بلندمدت چاقی قرار گرفته و نیاز به راهکارهای موثرتر برای مدیریت وزن دارند.

تغییرات در سیستم گوارشی پس از جراحی بای پس معده

تغییرات در سیستم گوارشی پس از جراحی بای پس معده

برای این که متوجه شویم که بعد از عمل بای پس معده چه بخوریم،  ابتدا باید عمل بای‌پس معده و تغییرات مهمی که در سیستم گوارش بعد از این عمل ایجاد می‌شود را بدانیم. این تغییرات عبارت‌اند از:

 1. کوچک‌تر شدن معده (Gastric Pouch): یکی از تغییرات اصلی این جراحی، کوچک‌تر شدن بخشی از معده به نام معده تازه (Gastric Pouch) است. این بخش کوچک‌تر از معده اصلی است و باعث می‌شود که فرد در طی وعده‌های غذایی کمتری مصرف کند.
 2. تغییر مسیر گوارشی (Gastrointestinal Tract): در عمل بای‌پس معده، (Gastric Bypass Surgery) مسیر گوارشی عوض می‌شود. معده تازه به روده کوچک وصل می‌شود و از این طریق مسیر غذا تغییر می‌کند که موجب کاهش جذب مواد غذایی می‌شود.
 3. کاهش حجم معده و افزایش سرعت تخلیه معده (Gastric Emptying): تغییرات در معده و مسیرهای گوارشی می‌تواند منجر به کاهش حجم معده و افزایش سرعت تخلیه معده شود. این موارد باعث می‌شوند که فرد به سرعت سیر شود و از طریق مصرف کمتر غذا و کالری، وزن خود را کاهش دهد.
 4. تغییر در جذب مواد غذایی: بخشی از روده کوچک که برای جذب مواد غذایی اصلی است، کمتر به کار گرفته می‌شود یا به روده بزرگ وصل می‌شود. این تغییرات ممکن است باعث کاهش جذب کالری و مواد غذایی شود.

با توضیحاتی که در مطلب بالا داده شد می توان فهمید که بعد از این جراحی، مسیر و روش هضم غذا بصورت کلی تغییر می کند و برای اینکه بتوانیم تصمصم درستی در باره اینکه بعد از عمل بای پس معده چه بخوریم که با این سیستم گوارشی جدید متناسب باشد بگیریم، دانستن این مطالب حیاتی و ضروری است. تغییرات اعمال شده درسیستم گوارشی بعد از عمل بای پس به بهبود وضعیت‌های مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع 2، فشار خون بالا و مشکلات مفصلی نیز کمک میکنند. اما همانطور که گفتیم این تغییرات نیاز به تغذیه دقیق پس از عمل دارند و همچنین به مراقبت‌های پزشکی و تغذیه‌ای خاصی نیاز دارند تا به بهبودی و کاهش وزن مطلوب برسید.

تغذیه پس از جراحی بای پس معده

تغذیه پس از جراحی بای پس معده

پس از عمل بای‌پس معده، تغذیه مناسب و پیروی از دستورالعمل‌های خاص بسیار مهم است. در زیر، مواد غذایی و دستورالعمل‌های مبنی بر اینکه بعد از عمل بای پس معده چه بخوریم، به تفصیل آمده است:

1. مایعات

شروع با مایعات مانند آب، چای و آب‌میوه تا ۲۴ تا ۴۸ ساعت اولیه پس از جراحی. بعد از آن تدریجاً به صورت مایعات غلیظ شده (مثل آب‌نبات گرم ) به رژیم غذایی اضافه کنید.

2. پوره‌شکل غذا

غذاها را به صورت پوره‌شکل تا ۳ تا ۶ هفته اول مصرف کنید. از انواع مواد غذایی مختلف از پیاز گرفته تا گوشت پوره‌شده استفاده کنید.

3. کمیت مصرف

مصرف کالری و مواد غذایی را به دقت کنترل کنید. مصرف کالری باید به تدریج افزایش یابد، اما از مصرف کالری زیاد خودداری کنید.

4. تقسیم وعده‌های غذایی

وعده‌های غذایی را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنید و ۵ تا ۶ وعده کوچک در روز مصرف کنید.

5. پروتئین

پروتئین‌ها از اهمیت بسیاری برخوردارند. از منابع پروتئینی مانند مرغ، ماهی، تخم مرغ و محصولات لبنی استفاده کنید.

6. ویتامین‌ها و مکمل‌ها

ممکن است پزشک، مکمل‌های ویتامینی و مواد معدنی برایتان تجویز کند تا از ایجاد نقائص تغذیه ای جلوگیری شود.

7. مصرف مایعات

مایعات مانند آب و آبمیوه را به تدریج مصرف کنید و از مصرف مایعات حجیم و شیرین خودداری کنید.

8. مراقبت از میان‌وعده‌ها

میان‌وعده‌ ها را جدی بگیرید و از میان‌وعده‌های سالم مثل میوه‌ها و مغزها استفاده کنید.

9. دستورالعمل‌های پزشک

همیشه دستورالعمل‌های پزشک و متخصص تغذیه‌ را رعایت کنید و به توصیه‌های آنها پایبند باشید.

10. تغییرات در رژیم غذایی

با پیروی از دستورالعمل‌ها و پیشنهادات پزشک، رژیم غذایی خود را به تدریج تغییر دهید و به رژیم غذایی متنوع و سالم پایبند باشید. مهمترین نکته این است که هر فرد بر اساس شرایط جسمانی و دستورالعمل‌های پزشک مخصوص خود، رژیم غذایی خاصی دارد. بنابراین، مشورت با پزشک و متخصص تغذیه‌ بسیار حیاتی است و این که بعد از عمل بای پس معده چه بخوریم، باید بر اساس نیازهای فرد تنظیم شود.

موارد منع مصرف مواد غذایی پس از بای پس معده

موارد منع مصرف مواد غذایی پس از بای پس معده

پس از عمل بای‌پس معده، باید از مصرف برخی مواد غذایی خودداری کرد تا از آسیب به سیستم گوارشی جلوگیری شود و فرآیند بهبودی به خوبی پیش برود. از مواردی که باید پس از این عمل اجتناب کنید عبارتند از:

 1. مواد غذایی پرکالری و پرچربی: مصرف مواد غذایی پرکالری و پرچربی می‌تواند به افزایش وزن منجر شود و در بهبودی خلل ایجاد کند.
 2. مواد غذایی شیرین و آبمیوه: مصرف شیرینی‌ها، بیسکوییت‌ها، آبمیوه‌های شیرین و مواد غذایی حاوی شکر پس از عمل بای‌پس توصیه نمی‌شود. این مواد غذایی می‌توانند به تشدید مشکلات هایپوگلیسمی (کاهش قند خون) منجر شوند.
 3. غذاهای حاوی روغن و چربی زیاد: مصرف غذاهای حاوی روغن زیاد یا چربی فراوان توصیه نمی‌شود.
 4. مصرف مواد حاوی کافئین: محدودیت در مصرف مواد حاوی کافئین مثل قهوه توصیه می‌شود.
 5. غذاهای پر حرارت و اسیدی: مصرف غذاهای پر حرارت و اسیدی ممکن است به تحریک معده منجر شود و تا وقتی که تغییرات در سیستم گوارشی بهبود یابد، بهتر است از مصرف آنها خودداری شود.
 6. مصرف مشروبات الکلی: الکل می‌تواند اثرات منفی بر روند بهبودی داشته باشد و تا زمانی که پزشک اجازه نداده، بهتر است از مصرف الکل خودداری شود.
 7. مصرف مسکن ها و مواد مخدر: مصرف قرص های مسکن و مواد مخدر پس از عمل بای‌پس معده ممنوع است.
 8. مصرف مواد غذایی خشک و آجیلی: مصرف مواد غذایی خشک و آجیلی باعث افزایش حجم معده می‌شود و توصیه نمی‌شود.
 9. غذاهای سرخ شده یا سوخته: مصرف غذاهای سوخته و سرخ شده ممکن است باعث ایجاد مشکلات در هضم شود.
 10. غذاهای با “قند زیاد” یا “شیرینی بالا: مصرف غذاهای با قند بالا می‌تواند به افزایش قند خون منجر شود. لطفاً توصیه‌ها و دستورات پزشک و متخصص تغذیه خود را در اینکه بعد از عمل بای پس معده چه بخوریم باید دقیقاً رعایت کرده و رژیم غذایی مناسب خود را پیگیری نمائیم. و هر فرد ممکن است نیازهای تغذیه‌ای خاصی داشته باشد، بنابراین مشورت با پزشک بسیار حیاتی است.

سخن آخر

پس از عمل بای‌پس معده، باید توجه ویژه‌ای به انتخاب مواد غذایی داشته باشید. مواد غذایی ملایم و پر ارزش غذایی، مانند ماهی، مرغ بدون پوست، میوه‌ها و سبزیجات تازه، حبوبات، و محصولات لبنی با کمترین چربی و شکر مصرف شوند. همچنین، مصرف مکمل‌های ویتامینی و معدنی توصیه شده توسط پزشک یا متخصص تغذیه‌ لازم است. مراقبت از تغذیه مناسب برای بهبود عملکرد سیستم گوارشی و سلامتی عمومی بسیار حائز اهمیت است و به شما کمک می‌کند در فرآیند بهبودی پس از عمل موفق تر باشید. بنابراین، مهمترین نکته در این سوال که بعد از عمل بای پس معده چه بخوریم، این است که با پزشک و متخصص تغذیه ای خود مشورت کنید و رژیم غذایی خود را به صورت شخصی‌سازی و با توجه به نیازهای شما تنظیم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *