افسردگی پس از عمل اسلیو + راههای پیشگیری و رفع آن

افسردگی پس از جراحی اسلیو- دکتر هاشم آقائی
Rate this post

افسردگی پس از عمل اسلیو معده یک عارضه روانی شایع در بین افرادی است که عمل جراحی لاغری انجام داده اند و یکی از موضوعات مهمی است که بایستی به آن پرداخته شود زیرا ممکن است در صورت بروز و تاثیر گذاری بر فرد نتایج عمل را تحت تاثیر قرار دهد. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی وگسترش رفاه در بین آحاد مردم و کاهش فعالیتهای بدنی و همچنین افزایش استرس و فشارهای روانی و استفاده از غذاهای فست فودی و آماده و …  سبب افزایش وزن و چاقی در افراد گردیده است.

در نتیجه بسیاری از مردم برای کاهش وزن و جلوگیری از چاقی از رژیم های غذایی پیچیده و ورزشهای چربی سوز و غیره… استفاده می کنند که به نوعی از یک طرف از افزایش ناخواسته وزن خود جلوگیری کنند و از طرفی هم به تناسب اندام دلخواه خود دست یابند.

بسیاری از افراد به دلیل اضافه وزن و چاقی زیاد موفق به کاهش وزن و تناسب اندام نمی شوند و مجبور هستند از روشهای جایگزین مانند جراحی اسلیو معده استفاده می کنند البته جراحی های لاغری صرف نظر از مزایای بسیار زیادی که دارد، به دلیل تغییر سبک زندگی در افراد، سبب بروز اختلالات روانی در افراد می شود که افسردگی به عنوان یک عارضه روانی شایع در بین افرادی است که عمل های لاغری و بالاخص عمل اسلیو را انجام داده اند ایجاد میشود.

با توجه به میزان شیوع بسیار زیادی که عارضه افسردگی پس از عمل اسلیو در بین افرادی که کاهش وزن را تجربه کرده اند دارد برآن شدیم که به موضوع افسردگی پس از عمل اسلیو و راههای پیشگیری از آن بپردازیم، پس لطفا تا انتهای مقاله با گروه تحریریه دکتر مهدی هاشم آقائی همراه باشید.

علل افسردگی پس از جراحی اسلیو

افسردگی پس از جراحی اسلیو

خوردن به عنوان یک مکانیزم دفاعی

کسانیکه با معضل چاقی و اضافه وزن روبرو هستند پس از جراحی لاغری ممکن است دچار افسردگی پس از جراحی شوند زیرا قبل از اینکه شما اقدام به لاغری کنید از خوردن به عنوان یک مکانیزم دفاعی استفاده میکنید و از غذا خوردن به عنوان یک شادی پس از غم و یا دلیلی بیرون رفتن با دوستان است و شما پس از جراحی اسلیو دیگر نمی توانید مانند قبل ازین وسیله ایجاد آرامش استفاده کنید و ممکن است دچار افسردگی شوید.

استپ وزنی

پس از جراحی اسلیو، ممکن است کاهش وزن شما مطابق با انتطاراتتان پیش نرود ودر حدود 10 درصد از افرادی که عمل اسلیو را انجام داده اند به استپ یا دست انداز وزنی دچار میشوند. در افرادی که دچار استپ وزنی می شوند یک نوع یاس و نا امیدی و حتی افسردگی به دلیل عدم کاهش وزن رخ می دهد که باید با دستورالعملها و تغییرات رژیمی و ورزش و همچنین روان درمانی این برهه خاص را سپری کرد.

کاهش رفت و آمد خانوادگی

یکی از دلایل ایجاد افسردگی پس از عمل اسلیو کاهش یا قطع کردن ارتباطات خانوادگی و رفت و آمد های فامیلی است که به دلیل اینکه شما همانند سابق نمی توانید بصورت طبیعی غذا بخورید یا به دلیل مشکلات گوارشی، خوردن و نوشیدن همزمان داشته باشید، دچار نوعی طرد شدگی از جمع میشوید که خود عاملی برای ایجاد افسردگی میباشد.

رژیم غذایی پس از اسلیو

رژیم غذایی

یکی از دلایل ایجاد افسردگی پس از عمل اسلیو پیروی از رژیم خاص غذایی و در نتیجه عدم ترشح هورمون سروتونین است که این هورمون به دلیل اینکه وظیفه نقل و انتقال عصبی را برعهده دارد، کاهش سطح آن سبب بروز نقص در کارکرد های عصبی شده و در نتیجه منجر به افسردگی در فرد می گردد.

همچنین کاهش سطح ویتامین ها به دلیل عدم جذب کافی آنها به درون خون یکی از دلایل دیگر ایجاد افسردگی ناشی از رژیم غذایی می باشد که با مصرف ویتامینها و مکمل ها می توان از ایجاد آن پیشگیری کرد.

علائم افسردگی

علائم و نشانه های افسردگی پس از عمل اسلیو را برای تشخیص آن و جلوگیری از پیشروی و متوقف کردن آن باید بدانیم که درصورت مشاهده این علائم بتوانیم برای مقابله با آن اقدامات لازم را انجام دهیم. شایع ترین علائم عبارتند از مشکل در خواب، سردرد، تغییر در اشتها، بی قراری، عدم تمرکز، احساس گناه و همچنین غمگینی و درد در ناحیه قفسه سینه.

روشهای جلوگیری از افسردگی پس از عمل اسلیو

افسردگی پس از عمل اسلیو درحدود 6 ماه تا یک سال پس از جراحی ممکن است اتفاق بیافتد و اولین اقدام تشخیص آن است و اگر تشخیص دادیم که دچار این بیماری شده ایم میبایستی که از روشهای خاص درمانی برای حل این مشکل کمک بگیریم.

اقدام بعدی پس از تشخیص مراجعه به روانشناس و انجام مشاوره میباشد. انجام ورزش برای بالا نگه داشتن سطح سروتونین به عنوان اقدام بعدی میتواند بسیار حائز اهمیت باشد. و درنهایت انتخاب یک شیوه که افکار منفی را از ما دور میکند و ذهنمان را بوسیله جایگزینی افکار مثبت فعال و پویا نگه داریم و در این مورد نیز میتوان با یک روانشناس با تجربه مشورت کرد.

مراجعه به روانشناس و انجام مشاوره

نتیجه گیری

افسردگی پس از عمل اسلیو به عنوان یکی از عوارض با جامعه آماری بالا می باشد یعنی اینکه در بیش از 10 درصد از افرادی که جراحی اسلیو را انجام داده اند قابلیت درگیری و ابتلا دارد بنابراین افرادی که برای کاهش و لاغری، این عمل ویژه را می خواهند انجام دهند بایستی که خود را از نظر روحی وروانی برای عمل آماده کنند و پیشگیری ها و اقدامات لازم را برای جلوگیری از آن انجام دهند.

در صورتی بروز بیماری افسردگی پس از عمل اسلیو، باید از روانشناس و پزشک خود درخواست نمایید که با مشاوره های خود و تجویزها ودستورالعمل های لازم، مشکلات ناشی از آن را به حداقل رسانده و با کمترین آسیب این مرحله را پشت سر بگذارید. دکتر هاشم آقائی یکی از پزشکان با تجربه و شناخته شده ای است که علاوه بر انجام بهترین عمل های لاغری، با استفاده از تجارب فراوانی که دارد می تواند به لحاظ جسمی و روانی، بیمار را آماده کرده و در طول پروسه درمان نیز هماره با مشاوره های خود بیمار را همراهی نماید.

تلفن مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *