تاثیر اسلیو بر آپنه خواب/ تضمینی و موفقیت آمیز

آپنه خواب چیست؟
 • ۳۰ اردیبهشت, ۱۴۰۲
 • دیدگاه: 0
 • وبلاگ
Rate this post

تاثیر اسلیو بر آپنه خواب، ثابت شده و طبق تحقیقات انجام شده، در حدود 85 درصد از افرادی که عمل اسلیو و لاغری را انجام داده اند گزارش هایی مبنی بر بهبودی کامل آنها منتشر شده است. دکتر هاشم آقائی از متخصصان و سرآمدان جراحی های لاغری و بخصوص جراحی اسلیو بر تاثیر بسیار بالای جراحی اسلیو معده بر روی آپنه خواب صحه گذاشته و تایید کرده اند که این نوع از عمل تاثیر بسیار بالایی بر بهبودی ناشی از آپنه دارد. ما در این مقاله سعی داریم تا به شما عزیزان توضیحاتی راجع به چیستی و چگونگی آپنه خواب و سپس تاثیرات جراحی اسلیو را بر روی آن بیان کنیم پس لطفا تا انتهای مقاله تاثیر اسلیو بر آپنه خواب همراه ما باشید.

 

آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب به نوعی ایجاد اختلال درخواب گفته می شود که در آن تنفس فرد به صورت تناوبی بسته و باز می شود و فرد یک خواب ناآرام ، همراه با خرو پف با صدای بلند را تجربه می کند و هنگام بیداری نیز دچار خستگی و گلودرد میباشد.

انواع آپنه خواب

 • آپنه خواب انسدادی ( osa )

نوعی از اختلال خواب است که در آن غضروف های واقع در ناحیه گلو در هنگام خواب، شل و افتاده و تنگ می‌شوند. که این عامل منجر به ایجاد توقف‌هایی در تنفس می‌شود.

ممکن است که این توقف‌ها درطول شب چند بار اتفاق بیافتد و در هر بار از چند ثانیه تا چند دقیقه نیز ممکن است طول بکشد که تاثیر اسلیو بر آپنه خواب در این مورد بسیار بیشتر از سایر موارد است.

 •  آپنه خواب مرکزی (CSA)

همانگونه که از نامش پیداست آپنه خواب مرکزی بر اثر اختلال در عملکرد مغز در هنگام فرستادن پیام هایی به عضلات ناحیه گلو که وظیفه کنترل تنفس را به عهده دارند، ایجاد می شود. در این نوع، تاثیر اسلیو بر آپنه خواب مرکزی، به نسبت انسدادی، کمتر است.

علائم آپنه خواب

 • انسداد تنفسی متناوب در ناحیه گلو در هنگام خواب
 • خرو پف کردن با صدای بلند
 • داشتن سر درد در هنگام بیداری از خواب
 • دهان و گلوی خشک در هنگام بیداری از خواب شبانه
 • خواب آلودگی در طول روز

عوامل موثر در ایجاد آپنه خواب

 • ژنتیک
 • مصرف الکل
 • مصرف دخانیات و سیگار
 • عوامل پزشکی مانند فشار خون بالا و دیابت نوع 2
 • انحراف و گرفتگی بینی
 • اضافه وزن و چاقی
 • تاثیر اسلیو بر آپنه خواب، تقریبا در همه موارد فوق، بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم موثر است.

تاثیر چاقی بر آپنه خواب

ارتباط چاقی و آپنه خواب

افراد چاق به دلیل اینکه دارای بافت ضخیم تری در دیواره گلو هستند مستعد ابتلا به آپنه حین خوابیدن هستند و در حدود 80 درصد از کسانی که متقاضی عمل چاقی و اسلیو هستند به عارضه آپنه خواب دچارند و از خواب خود لذت کافی را نمی برند.

درمان آپنه

برای درمان این عارضه برای افراد مبتلا، دو راه میتوان متصور بود که اولین راه، درمان طبیعی و قطعی و راه دوم درمان موقتی بوسیله استفاده از تجهیزات پزشکی مخصوص آپنه میباشد. اولین راه درمان کاهش وزن و تناسب اندام است که در حدود 85 درصد افرادی که عمل جراحی چاقی را انجام می دهند این عارضه بهبود می یابد که راه اول، تاثیر اسلیو بر آپنه خواب را به بهترین نحو نمایان می سازد. دومین راه استفاده ازماسک CPAP هنگام خواب است که بوسیله دمیدن مداوم فشار بالای هوا، راه تنفسی بازمانده و کمک می کند که فرد تنفسی طبیعی در هنگام خواب داشته باشد که در افراد چاق بایستی همیشه و بصورت مستمر در هنگام خواب، ازین وسیله استفاده شود.

نتیجه گیری

تاثیر اسلیو بر آپنه خواب به دفعات اثبات شده است و آپنه در اکثر بیماران، پس از یک دوره کاهش وزن، بهبود پیدا کرده است. مهمترین دلیل برای تاثیر اسلیو بر آپنه خواب این است که در سال اول پس از جراحی اسلیو که بیشترین کاهش وزن در این دوره اتفاق می افتد، آپنه نیز بهبود بسیار زیادی دارد و دقیقا به عنوان یک علت و معلول عمل کرده و کاهش وزن را مساوی بهبودی آپنه قلمداد می کنند. علاوه بر بهبودی آپنه خواب، پس از جراحی اسلیو، بیماری هایی مانند مشکلات ارتوپدیک و درد مواصل، دیابت، فشار خون بالا نیز بهبود یافته است. اگر که شما چاقی مفرط دارید و در عین حال به آپنه خواب نیز مبتلایید، هیچ روشی بهتر از جراحی اسلیو نمی تواند به شما کمک کند که با انجام یک عمل، چنین اتفاقات مثبت و بسیار خوب با نتایج بسیار عالی را کسب نمایید. در این مقاله به تاثیر اسلیو بر آپنه خواب و دیگر امراض مرتبط با چاقی پرداختیم و شما می توانید برای حل مسئله چاقی، با انجام عمل جراحی اسلیو و حل بسیاری از مشکلات مرتبط با چاقی، با مشاوران دکتر هاشم آقائی تماس گرفته و از مشاوره رایگان دکتر هاشم آقائی بهره مند شوید.

سوالات متداول

سوالات متداول

اگر آپنه خواب درمان نشود منجر به بیماری های دیگر می شود؟

بله در صورت عدم درمان باعث سکته، سرطان و مرگ می شود.

بهترین حالت خواب برای کنترل آپنه در خواب چیست؟

خوابیدن به پهلو با پشت صاف بهترین حالت خواب می باشد.

اگر فردی آپنه خواب داشته باشد میتواند جراحی اسلیو انجام دهد؟

بله با داشتن آپنه خواب حتی با داشتن bmi بالای 35 نیز میتوان جراحی اسلیو انجام داد.

آیا جراحی اسلیو ورزش بصورت ترکیبی میتواند آپنه را درمان کند؟

بله با انجام ورزش منظم و کاهش وزن طبیعی یا از طریق عمل جراحی، میتوان آپنه را درمان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *