مرگ با عمل اسلیو معده | بررسی درستی یا نادرستی آن

خطر مرگ بر اثر اسلیو معده
  • ۱۸ فروردین, ۱۴۰۲
  • دیدگاه: 0
  • وبلاگ
Rate this post

مرگ با عمل اسلیو معده یکی از دغدغه های ذهنی کسانی است که علیرغم این که از مشکلات و مصائب ناشی از چاقی به شدت رنج می برند ولی ریسک این عمل را نمیپذیرند و همواره در دوراهی تردید و و دو دلی انجام این عمل قرار دارند. ما با در گروه دکتر هاشم آقائی با شما هستیم که در ادامه این مقاله به بررسی خطرات مرگ با عمل اسلیو معده بپردازیم پس لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید. آمار مرگ با عمل اسلیو معده و جراحی های لاغری بسیار بسیار پایین است و بر اساس آمار منتشر شده سازمان بهداشت جهانی در حدود 1 به 1000 نفر است که در مقایسه با سایر آمار مرگ و میرناشی از سایر بیماری ها عدد ناچیزی محسوب می شود.

معضل چاقی به عنوان پایه و عامل اصلی بسیاری از بیماری ها در افراد چاق به شمار می رود و بر اثر چاقی بیماری های خطرناکی از قبیل سرطان، فشارخون، دیابت افزایش احتمالی می یابد و این بیماری ها خطر مرگ را بسیار بیشتر از جراحی اسلیو افزایش می دهند. بنابر این جراحی اسلیو معده نه تنها باعث مرگ نمی شود بلکه با کاهش وزن و برطرف کردن میزان چاقی، از بروز مرگ ناشی از بسیاری از بیماری های منشعب از چاقی بسیار موثر است.

خطر مرگ با عمل اسلیو معده

خطر مرگ بر اثر اسلیو معده بسیار بسیار جزئی بوده و حتی از مرگ بر اثر جراحی کیسه صفرا نیز آمار پایینتری دارد و حتی با رعایت اقدامات قبل و بعد از جراحی و انتخاب پزشک متخصص و مجرب این درصد جزئی مرگ نیز به صفر نزدیک می شود بنابراین می توان نتیجه گرفت که شایعات مطرح شده با موضوع خطر مرگ با عمل اسلیو معده از اساس بی پایه بوده و منشا علمی ندارد و علارغم شرایط بسیار بغرنج بیماران به لحاظ سلامت جسمی و روحی بیماران، قبل از جراحی لاغری، احتمال مرگ و میر ناشی از جراحی لاغری بسیار کم و ناچیز است و مطالعات صورت گرفته در این زمینه نشان از آمار مرگ و میر بسیار کم ناشی از جراحی اسلیو نسبت به آمار مرگ و میر افراد مبتلا به چاقی مفرط است.

آیا عمل اسلیو باعث ابتلا به سرطان می شود؟

عمل اسلیو معده روشی بسیار مفید و مقرون به صرفه برای کنترل چاقی و بیماریهای مرتبط و متاثر از آن است و دارای عوارض کمی بوده که سرطان شامل آن نمی گردد و طبق تحقیقات متعددی که توسط دانشمندان به عمل آمده عمل اسلیو هیچ نوع ارتباطی با ابتلا به انواع سرطان ها ندارد. بنابراین بیمارانی که بعد از جراحی اسلیو معده به سرطان مبتلا شده اند یا از قبل دارای سلولهای سرطانی فعال در معده خود بوده و یا اینکه به لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا بوده است که براساس این می توان نتیجه گیری کرد مرگ با بر اثر سرطان از نظر علمی رد شده است.

عوامل افزایش دهنده احتمال خطر مرگ بر اثر عمل اسلیو معده

شرایط عمومی بیمار

افرادی که به بیماریهای زمینه ای مانند دیابت ، فشار خون و انواع سرطانها و غیره مبتلا هستند درصد خطر مرگ با عمل اسلیو معده بالاتری دارند.

تجربه و تبحر جراح

یکی از موارد حیاتی و مهم در پیشگیری از خطر مرگ بر اثر اسلیو معده داشتن تجربه و مهارت جراح است که در صورت بروز مشکلات پیش بینی نشده حین عمل بتواند تدابیر لازم را بیاندیشد.

سن بیمار

بیماران با سن بالاتر نسبت به سایرین در معرض خطر بیشتری هستند و به نسبت افزایش سن احتمال خطر بالاتر می رود.

سطح کیفی مکان انجام عمل

انجام عمل در مکان های غیر بهداشتی و بدون امکانات خاص این عمل حساس و مهم، ریسک بسیار بالائی را برای فرد پدید می آورد و کسانی که متقاضی این عمل هستند، این نکته را حتما مد نظر قرار داده و در رابطه با محل جراحی، اطلاعات لازم راداشته باشند.

پیشگیری از عوامل خطر زا در اسلیو معده

اقدامات بسیار موثری را می توان برای جلوگیری احتمال خطر مرگ بر اثر اسلیو معده انجام داد که به صورت اختصاری چند نمونه را بیان میکنیم :

آمبولی در اثر اسلیو معده

آمبولی به ایجاد لخته خون در پاها و حرکت این لخته بصورت آرام از طریق جریان خون به سمت اندامها و ریه ها و عروق دچار گرفتگی شده و جریان خون در ریه مختل میگردد که برآیند ان ایجاد حالت حاد تنفسی می باشد. درصد احتمال ایجاد آمبولی ریه در هر فرد یک به صد است و در افرادی که چاقی مفرط دارند بیشتر وجود دارد و البته ذکر این نکته ضروری است که احتمال آمبولی پس از هر عملی وجود دارد و این عامل منحصر به عمل لاغری و اسلیو نیست. در صورت جلوگیری و متوقف نکردن آمبولی، خون به بافت مورد نظر نمی رسد و دچار مرگ بافتی می شود که در صورت عدم انجام اقدامات پیشگیرانه مرگ فرد محتمل است.

آمبولی ریه پس از اسلیو

عفونت در ضخم ها

ایجاد عفونت پس از عمل اسلیو می تواند به علل مختلفی ایجاد شود که بایستی بیمار در صورت دیدن علائم عفونت مانند نسبت به آن حساسیت زیادی را داشته باشد. ایجاد التهاب و قرمزی ،خروج چرک از محل بخیه ها و بالا رفتن تب از علائم مهم ایجاد عفونت پس از اسلیو می باشد و این علائم نشان از مشکلاتی از قبیل نشتی ازلابلای منگنه ها ایجاد شده بر روی معده، بروز پارگی بر روی معده در زمان خارج کردن از بدن و سایر مشکلات ایجاد شده می باشد که البته با تدابیر اندیشیده شده توسط بهترین جراح اسلیو در تهران میتوان این مسائل را پیشگیری و مدیریت کرد.

خونریزی

ایجاد خونریزی پس ازعمل اسلیو معده به علت خونریزی از محل برش معده پدید می آید و از موارد مهمی است که در صورت عدم رعایت آن احتمال مرگ با عمل اسلیو معده را افزایش می دهد که البته درصد بسیار پائینتری نسبت به سایر عوامل گفته شده دارد. از علائم بروز خونریزی می توان به زردی پوست، ظاهری رنگ پریده ، تنگی نفس و بروز حالت سرگیجه در فرد و فشار خون پایین اشاره کرد که برای پیشگیری و درمان این مشکلات احتمالی اقدامات لازم را بایستی انجام داد که یکی از این اقدامات موثر چک کردن میزان گلبولهای خون فرد و در صورت پایین بودن آن، تزریق خون به وی می باشد.

نتیجه گیری

هرعمل جراحی به تناسب مزایا و اتفاقات مثبتی که برای فرد به ارمغان می آورد ممکن است آبستن اتفاقات پیش بینی نشده ای باشد که برای جلوگیری و به حداقل رساندن آن، مستلزم رعایت اقداماتی است که برای آن عمل خاص در نظر گرفته شده است و برای جلوگیری و از بین بردن احتمال خطراتی نظیر  مرگ با عمل اسلیو معده رعایت نکات و انجام اقدامات موثره قبل و حین و بعد از عمل اسلیو بسیار ضروری است و در صورت رعایت آنها و انتخاب پزشک مطمئن و مجرب این خطرات به صفر متمایل می شود. دکتر مهدی هاشم آقائی از پزشکان و جراحان به نام در تهران و با داشتن عملهای بسیار موفقی که انجام داده می تواند به عنوان یکی از گزینه های بسیار ایده آل برای انجام جراحی اسلیو و به حداقل رساندن خطرات احتمالی باشد و شما می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت جراحی اسلیو، با مشاوران دکتر هاشم آقائی تماس گرفته و از مشاوره رایگان دکترهاشم آقائی بهره مند گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *